Тази година София Тех Парк отбелязва десетилетие от своето създаване, а председателят на Надзорния съвет на дружеството Петър Статев сподели пред Forbes впечатленията си от развитието на първия в България научно-технологичен парк.

„През тези 10 години успяхме в пълнота да реализираме концепцията за София Тех Парк – от изследователския комплекс с 11 високотехнологични лаборатории и бизнес инкубатора, до иновационния форум „Джон Атанасов“, суперкомпютъра Discoverer+ и центъра за наука и технологии „ТехноМеджикЛенд“, заяви Статев. Той подчерта, че всички компоненти на Парка работят в синхрон, за да създадат креативна среда за предприемачи, учени и студенти, стимулирайки икономика с висока добавена стойност, базирана на знанието.
Сред ключовите постижения Статев откроява успешната интеграция на лабораториите с бизнеса. Биофарма лабораторията разработва прототипи за малки и средни предприятия, лабораторията по виртуална и разширена реалност дигитализира обекти от културното наследство, а лабораторията по изкуствен интелект разработва модели за превенция на хроничния стрес. „Така София Тех Парк изпълнява една от най-важните си функции – да бъде мост между науката и индустрията,“ добавя той.
Инкубаторът подкрепя над 200 компании, като някои вече достигат международни пазари, а социалната програма на Парка включва над 350 събития годишно – от Софийския фестивал на науката до конференции в технологичния сектор. Центърът „ТехноМеджикЛенд“ ежегодно посреща над 20 000 ученици и младежи, докосващи се до науката и технологиите.
Според Статев формата на собствеността не определя успеха, а управлението. „София Тех Парк е добре управлявано държавно предприятие, което се издържа от собствената си дейност и проекти, а не от бюджета на държавата.“
Сред най-значимите технологични инициативи през тези години е суперкомпютърът Discoverer+, който вече хоства българския AI модел BgGPT и подкрепя проекти в астрофизиката, биоинформатиката, квантовата химия и други области. Специализираната фабрика за изкуствен интелект BRAIN++ в партньорство с INSAIT ще позиционира България като регионален лидер в приложението на ИИ и ще подпомогне развитието на таланти и малки и средни предприятия.
Петър Статев отбелязва още, че основните предизвикателства за българските технологични компании са цифровата трансформация, интеграцията на инструментариум за ИИ и привличането на таланти. „Който успее да приложи тези инструменти ефективно, ще заеме достойно място на световните пазари,“ подчертава той. В тази област в подкрепа на бизнеса е друг проект на София Тех Парк – дигиталния хъб InnovationAmp, който предоставя услуги за индустрията – оценка за дигитална зрялост, изработка на стратегия за дигитална трансформация, услуги Test Before Invest и достъп до научна инфраструктура, услуги в областта на големите данни и HPC, в изкуствения интелект, киберсигурността, подпомагане достъпа до финансиране, обучения за стартъпи и др.
София Тех Парк продължава да развива своята инфраструктура, включително новата метростанция и кампуси за STEM образование, като се утвърждава като водещ център за иновации, научни изследвания и предприемачество в България.
Цялото интервю чететe ТУК