Международният майсторския клас на ЦЕРН “Терапия с частици” за ученици и студенти ще се проведе за поредна година в София Тех Парк.
Занятията ще се състоят на 12 март в зала 3, сграда Лабораторен комплекс на София Тех Парк. Обучението е подходящо за младежи между 15 и 19 години с интереси в областта на физиката.
В рамките на класа по „Терапия с частици“ участниците научат повече за значимостта на фундаменталните изследвания за медицината и ползите за обществото от тях. Ще се запознаят с техниките за лечение на онкологични заболявания чрез облъчване с фотонно лъчение и ускорени снопове заредени частици (протони или въглеродни йони). В майсторския клас на ЦЕРН в България учениците ще извършват измервания по данни на експериментите CMS и ALICE. След уводни лекции по теория на елементарните частици, описание на детектора и обяснения за методиката на изследванията, учениците ще направят сами оценката на данните от експериментите на големия адронен ускорител на частици LHC в CERN, Женева. В края на деня получените резултати ще бъдат обсъдени на видео конференция с учени от ЦЕРН и с други международни участници, както в истинска научна колаборация.
За всички младежи в класовете са предвидени две общи онлайн въвеждащи лекции, които ще се състоят на 4 март от 16.00 и 17.00 часа. Целта на срещите е да въведат учениците в света на елементарните частици и участието на България в Европейската организация за ядрени изследвания ЦЕРН.
По време на майсторския клас в София Тех Парк учениците ще посетят суперкомпютър Discoverer и ще се запознаят с възможностите и проектите, по които работи високопроизводителната машина.
Освен в София Тех Парк класовете по „Терапия с частици“ ще се проведат на 12 март и в НАОП “Николай Коперник”, гр. Варна.
Повече информация за програмата и регистрация тук: https://indico.cern.ch/event/1507764/
Събитието се провежда всяка година в рамките на International Particle Physics Outreach Group IPPOG и International Masterclasses. В България класовете се организират съвместно от Физическия факултет на Софийския университет, Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към Българска академия на науките, София Тех Парк, Народна астрономическа обсерватория и планетариум “Николай Коперник”, Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и с подкрепата на проект OSOS (Отворени училища за отворено общество) по програмата на ЕК – Horizon 2020 за научни изследвания и иновации.