Възможности за финансиране на стартиращи компании, малки и средния предприятия по програми на Европейския съвет по иновации (EIC), насочени към космическия сектор, бяха представени по време на четиринадесетото издание на нетуъркинг закуската на София Тех Парк. Традиционното събитие се състоя на 28 февруари в зала “The Venue” на научно-технологичния парк и събра десетки представители на иновативната екосистема – предприемачи, стартъпи, изследователи, представители на институции и организации.
Стела Ткачова – програмен мениджър за космически системи в EIC разказа за предизвикателствата и възможностите за комерсиализация на космически иновации в сателитното обслужване, роботиката в орбита, космическите станции и бъдещите лунни мисии. Тя предостави “космическият портфейл” на Европейския съвет, насочен към финансиране на иновативни проекти на МСП и стартъпи, както и програми, предназначени за студенти със собствени разработки.
Повече информация за програмите наEIC може да намерите тук:
- EIC 2025 work programme: https://eic.ec.europa.eu/eic-2025-work-programme_en
- Innovative in-space servicing, operations, robotics and technologies for resilient EU space infrastructure: https://eic.ec.europa.eu/eic-funding-opportunities/eic-accelerator/eic-accelerator-challenges-2025/innovative-space-servicing-operations-robotics-and-technologies-resilient-eu-space-infrastructure_en
- Horizon Europe Work Programme 2023-2025: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/horizon/wp-call/2023-2024/wp-11-widening-participation-and-strengthening-the-european-research-area_horizon-2023-2024_en.pdf
- EU Funding & Tenders Portal: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home
По време на февруарското издание на закуската компании и експерти представиха своите иновативни продукти и услуги пред присъстващите:
- Тихомир Недев – основател и изпълнителен директор на стартъпът Fadron, част от портфолиото на София Тех Парк и инкубационната програмата South East European Innovators Program, разказа за разработваните от компанията иновативни безпилотни технологии, с които се сканират пътища и създават дигитални двойници, чрез които се анализират с помощта на изкуствен интелект настилките. Разработката на стартиращата компания позволява откриване на проблеми по пътищата десет пъти по-бързо и ефективно. Fardon работи с клиенти от цял свят.
- Нели Симеонова – предприемач и съосновател „Антарта“, представи дейността на българския стартъп, който възражда производството на българска космическа храна, хранителни продукти, напитки и добавки. Antarta специализира в производство на над 30 вида лиофилизирани продукти, които отговарят на нуждите на космонавти в условия на микрогравитация. До днес продуктите на стартиращата компании имат доказан успех като са използвани в космически мисии и в други екстремни ситуации на Земята.
- Стартиращата компания BioConserv, част от екосистемата на София Тех Парк, представи продуктите, които разработва – сред които безалкохолни напитки, разработени от български билки, както и естествени консерванти и хранителни добавки на основата на билкови екстракти.
За първи път в рамките на нетуъркинг закуската се проведоха и паралелни специализирани консултации за стартиращи, малки и средни предприятия (МСП) от експерти от Фонда на фондовете. Персонални разговори бяха проведени с над 15 предприемача, представители на стартъпи, учени и хора с идеи за иновативни продукти и услуги, които получиха специализирана информация и насоки за развитие на техните бизнеси и идеи.
Събитието продължи със специална нетуъркинг част.
Целта на поредицата от бизнес закуски на София Тех Парк е да даде възможност на бизнеси да представят своите продукти и услуги, и да подобри връзката между предприемаческата общност и учените в София Тех Парк.
Очакваме ви на следващата нетуъркинг закуска в София Тех Парк на 28 март!
Презентирайте своя продукт или услуга на нетуъркинг закуската на научно-технологичния парк като попълните формата тук: https://form.jotform.com/250214092761046