Представиха възможностите за кандидатстване за финансиране по програма DIANA на НАТО

10 юни 2025

Нови възможности за български компании в рамките на акселераторската и инкубационна програма за иновации в отбраната на Северния Атлантик DIANA бяха представени днес на информационен ден, организиран от София Тех Парк и Министерството на иновациите и растежа. Събитието, което се проведе в зала “The Venue” на научно-технологичния парк събра десетки представители на бизнеса и научната общност. В официалното откриване на информационния ден се включиха зам.-министърът на иновациите и растежа и представител на България в DIANA проф. Георги Ангелов и председателят на Управителния съвет на София Тех Парк Васил Караиванов.

Пред участниците в семинара зам.-министър Ангелов акцентира върху ролята на програмата като стратегически инструмент и подчерта необходимостта от устойчиво насърчаване на процесите по комерсиализация на иновативните идеи и проекти. По думите му възползването от възможностите за финансиране от акселератора DIANA и Фонда за иновации на НАТО е от ключово значение за поддържане на конкурентоспособността на българската иновационна екосистема. “Моделът на двете организации служи като успешно доказателство за ефективна подкрепа, която трябва да бъде използвана за трансфериране на научни и технологични решения в реални продукти и услуги”, посочи проф. Ангелов.

Той заяви, че България е отправила покана да бъде домакин на ежегодното заседанието на Борда на DIANA, което ще се проведе през 2026 г. и ще събере представители на 32 страни – членки на НАТО. През следващата година Министерството на иновациите и растежа ще е съорганизатор на Международното изложение за отбранителни продукти и услуги „ХЕМУС” в Пловдив. “Приканваме компаниите от индустрията да се представят на щандовете на министерството, което ще е добра възможност да покажат своите иновативни продукти и услуги”, каза проф. Ангелов.

Специалната информационна сесия на DIANA на живо в залата беше модерирана от Ема Раян, мениджър на акселератора. Тя представи десетте нови предизвикателства, насочени към намиране на следващото поколение дълбоки технологии с двойна употреба, които да помогнат за напредъка на мисията на НАТО за изграждане на мирно, сигурно и устойчиво бъдеще. Пред присъстващите в залата Ема Раян разясни условията за кандидатстване, което е отворено до 11 юли 2025 г. и възможностите, които се предоставят като финансиране. Избраните новатори ще се присъединят към Фаза 1 на програмата и ще участват в шестмесечна акселераторска програма, която ще започне през януари 2026 г. По този начин те ще станат част от групата от иноватори на DIANA. Компаниите ще получат подкрепа в размер на 100 000 евро за усъвършенстване на своите решения, както и достъп до мрежа от над 180 тестови центъра в Европа и Северна Америка, за да извършват дейности по тестване, оценка, валидиране и проверка.

Десетте области, в които DIANA ще поиска от новаторите да представят предложения, са eнергетика и мощност; модерни комуникационни технологии; оспорвани електромагнитни среди; човешка устойчивост и биотехнологии; критична инфраструктура и логистика; операции в екстремни среди; морски операции; устойчиви космически операции; автономност и безпилотни системи; вземане на решения с помощта на данни.

На събитието присъства и иновативния стартъп от екосистемата на София Тех Парк и програмата на научно-технолгоичния парк South East European Innovators Program Neuromorphica, която е първата българска компания в акселератора DIANA.

България участва в инициативата DIANA с четири тестови центъра – Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ GATE към СУ „Св. Климент Охридски“, Института по отбрана „проф. Цветан Лазаров“, Консорциум за научни изследвания и иновации в София Тех Парк, както и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна.

Повече информация за DIANA: https://www.diana.nato.int/

Запишете се за бюлетина ни

Запишете се за бюлетина ни