Ръководството на София Тех Парк се срещна с посланика на Албания у нас Н. Пр. Инид Мило

04 декември 2024

Председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Петър Статев и изпълнителният директор Тодор Младенов се срещнаха с посланика на Република Албания у нас Н. Пр. Инид Мило и обсъдиха потенциалните възможности за сътрудничество в областта на иновациите, предприемачеството и науката между двете страни. На срещата, която се състоя в българския научно-технологичен парк, посланик Мило поздрави екипа на българския научно-технологичен парк за усилията, постиженията и активните дейности, които реализира в посока подкрепа и развитие на бизнеса и националната иновативна екосистема. По думите й близостта на Албания и България в географски и културен аспект е предпоставка за засилване на икономическото сътрудничество между бизнес и академичните общности на двете държави и за регионално партньорство в посока развитие на иновации, технологии и предприемачество.

Посланик Мило подчерта потенциала за съвместни дейности, споделяне на опит и ноу-хау  между София Тех Парк и научно-технологичния парк DURANA, ситуиран край албанската столица Тирана, който е в процес на изграждане, както и между бизнес и изследователските общности на двете организации. Според нея възможностите за партньорство между двата научно-технологични парка могат да бъдат обсъдени на работни срещи между експертните им екипи още през 2025 г.

Изпълнителният директор на София Тех Парк Тодор Младенов представи концепцията за създаване и развитие на първия в България научно-технологичен парк, както и услугите и възможностите, които предоставя на бизнеса, академичната общност в страната и в региона. Според него споделянето на ресурси, визии и усилия в реализирането на съвместни проекти между България и Албания ще са от полза и за двете страни, и ще допринесе и за развитие на региона. Младенов подчерта проактивната дейност на София Тех Парк в регионален и международен план. Той припомни, че по инициатива на екипа на българския парк през 2024 г. беше създаден Алианс на научните и технологични паркове от Югоизточна Европа (SEE Science & Technology Parks Alliance), в който към момента членуват 13 организации от България, Гърция, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора. Младенов посочи, че организацията е отворена за присъединяване на нови членове от държави в Югоизточна Европа. Първата инициатива на организацията – балканска конференция и състезание за стартиращи компании, се състоя в края на октомври 2024 г. в София Тех Парк. Целта на Алианса е да се стимулира развитието на сътрудничеството между научните и иновационни екосистеми в Югоизточна Европа и да подпомогне развитието на иновациите и технологиите в региона.

Председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Петър Статев подчерта, че работата на екипа на българския парк е насочена към развитие на националната иновативна екосистема, но и на региона. Той подчерта, че инкубационната и акселераторска програма на СТП е предназначена за компании и от Югоизточна Европа и предлага през своята онлайн платформа обучения, менторство и други услуги за всички стартъпи. Българският суперкомпютър Discoverer също предоставя достъп на научни екипи и изследователи от региона. Статев посочи, че все по-бързото навлизане на високите технологии като изкуствения интелект в ежедневието на хората и бизнеса ще доведе до нови предизвикателства, с които обществата и държавите ще трябва да се справят и да търсят нови решения, в това число и за преквалифициране на служители от някои сектори, както и реформи в образователните системи.

Запишете се за бюлетина ни

Запишете се за бюлетина ни