София Тех Парк и две от компаниите от нашата бизнес общност са част от годишния доклад на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi). Документът, който отразява успехите на България в тези технологични сектори беше публикува за седма поредна година. И тази година част от него е посветена на българските компании, които увеличават добавената стойност в промишлеността със своите иновативни проекти и решения в тези области.
София Тех Парк е представен с регионалната си инициатива Алианс на технологичните паркове и иновационните зони в Югоизточна Европа (SEE Science & Technology Parks Alliance), който беше създаден през юни 2024 г. Целта на Алианса е да стимулира сътрудничеството между научните и иновационните екосистеми в държавите и развитието на иновациите и технологиите в региона. SEE Science & Technology Parks Alliance е платформа за обмен на знания и опит, партньорство между стратегически компании и инициативи за превръщане на региона в привлекателна и предпочитана дестинация за инвестиции. В Алианса вече участват 13 научно-технологични парка и иновационни зони от 5 държави в региона България, Гърция, Румъния, Сърбия, Турция, Румъния и Черна гора.
Разширяването на организацията продължава, като интерес за присъединяване към нея имат технологични паркове и от други градове и държави в региона. През октомври 2024 г. се проведе и първата инициатива на Алианса – състезание за най-добър стартъп South East European Innovators Challenge, на която българският научно-технологичен парк беше инициатор и домакин. София Тех Парк е представен в доклада на ПАРА и с инкубационната си програма за новатори и предприемачи South East European Innovators Program, която получи награда в категория “Иновативна услуга” на Forbes Innovation Awards 2024.
Поздравление за компаниите от екосистемата на София Тех Парк, които също са отличени и са част от успешните примери в годишния доклад за роботика и автоматизация:
- “Смарт Фарм Роботикс” ООД – един от последните новоприсъединили се стартиращи бизнеси в нашия Инкубатор Компанията е една от 42 фирми, които получиха финансиране в размер на 2.36 млн. евро от акселератора на Европейския съвет по иновации (EIC),
- “Милара Интернешънъл”, които зарадваха пловдивския филиал на Техническия Университет – София с дарение от три робота и 6 стенда за специално обновената им лаборатория. Машините са последно поколение роботи в микроелектронното производство, чрез които студентите на практика ще могат да видят и изучат системите им, както и начина за управление и действие.