София Тех Парк кандидатства за акселератор към инициативата DIANA на НАТО

16 април 2026

Министерството на иновациите и растежа, в качеството си на национална контактна точка на България в мрежата DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), официално внесе кандидатурата на София Тех Парк за акселератор към инициативата и изпрати необходимата документация до ръководството на програмата. Това е важна стъпка към разширяване на българското участие в екосистемата на НАТО за развитие на високи технологии и иновации с приложение в сферата на сигурността и отбраната.

Страната ни вече разполага с четири одобрени тестови центъра към инициативата DIANA – Институт по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Институт GATE към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ и Лабораторен комплекс към София Тех Парк – Sofia Tech Labs. Присъединяването на акселератор ще допълни и надгради националната иновационна екосистема. Към научно-технологичния парк вече е създаден и Център за иновации в отбраната, който има за цел да подпомага развитието на технологии с двойна употреба, да насърчава взаимодействието между научната общност, бизнеса и институциите, и да подкрепя изграждането на иновационен капацитет в сферата на сигурността и отбраната.

Създаването на акселератор от мрежата на DIANA ще създаде нови възможности за българските учени, иноватори, стартъпи и технологични компании чрез достъп до международна мрежа, експертиза, партньорства и нови пазари. Сред основните ползи са и достъпът до високотехнологични лаборатории и безплатни услуги за тестове, както и по-краткият път до пазарите в сферата на сигурността и отбраната чрез валидиране на продукти в акредитирана среда на НАТО. За инвеститорите инициативата ще даде възможност за идентифициране на перспективни компании в области като обмен на данни и киберсигурност, енергетика, системи за наблюдение, здравеопазване, преносими интелигентни системи и устойчивост на информационното пространство. Очаква се инициативата да има положителен ефект и за българската научна общност чрез достъп до нови емпирични данни, технологични казуси и възможности за съвместни проекти с иновативни компании по програми на НАТО и Европейския съюз. Допълнителна стойност ще бъде и свързаността с водещи институти и университети от мрежата на DIANA.

Развитието на подобна инфраструктура и екосистема в България ще допринесе и за по-широк обществен ефект чрез насърчаване на технологии за устойчивост при кризи и аварии, дигитално здравеопазване, интелигентни енергийни решения и модерни комуникационни системи.

Инициативата DIANA има за цел да подпомага развитието и внедряването на иновации с двойна употреба в страните от НАТО, като свързва стартъпи, научни организации, инвеститори и индустрия в обща технологична мрежа.

Запишете се за бюлетина ни

Запишете се за бюлетина ни