Екипът на българския суперкомпютър Discoverer съвместно с учени от водещия Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) кандидатства по процедура на EuroHPC с проект за създаване на Фабрика за изкуствен интелект в България. Това заяви в интервю за Българското национално радио (БНР) председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк и управител на “Петаскейл суперкомпютър – България” Петър Статев.
Пред репортера Добромир Видев в предаването “Хоризонт до обед“ той подчерта значението на проекта и необходимостта от разширяване на изчислителните възможности в България. “При одобрение, проектът ще бъде реализиран през 2026 г. като чрез него ще бъде осигурен изчислителен ресурс, стотици пъти по-мощен от съществуващите до момента у нас”, обясни Статев. По думите му Фабриката за изкуствен интелект ще предостави на научната и бизнес общността достъп до най-съвременните инструменти в сферата на AI и машинното обучение. Проектът ще осигури ключов ресурс за обучение на невронни мрежи и ще подкрепи разработването на нови модели в сферата на високопроизводителните изчисления.
Петър Статев обяви завършването на проекта за надграждане на българския суперкомпютър, което започна в края на 2024 г. Модернизацията на Discoverer е в контекста на световните тенденции в областта на HPC и в услуга на нарастващите нужди на клиентите. Машината е надградена с графични процесори и памет, които подобряват работата й и дават възможност да бъдат предоставени допълнителни специализирани услуги на малки и средни компании в областта на изкуствения интелект. Обновената инфраструктура включва четири сървъра на NVIDIA с индустриален стандарт с общо 32 графични процесора, както и нов клас високоскоростна памет.
Надграждането на високопроизводителната машина, позиционирана в София Тех Парк, е по процедура на EuroHPC JU, в която консорциум “Петаскейл суперкомпютър България” участва в края на 2023 г. Discoverer е първият от суперкомпютрите на Европейския съюз, който е обновен след създаването му през 2021 г. Той ще предоставя нов клас функционалности и увеличава значително своята оперативна производителност, като по този начин отговоря на нарастващите нужди на потребителите.
По думите на Статев надграждането на Discoverer е от съществено значение, тъй като динамиката в сферата на високопроизводителните изчисления и изкуствения интелект изисква постоянна модернизация. Той уточни, че подобренията ще позволят обучението на невронни мрежи и модели, като първият клиент на обновения суперкомпютър е INSAIT.
Чуйте повече в интервюто тук: https://bnr.bg/horizont/post/102117321/petar-statev