Българският суперкомпютър Discoverer се модернизира и разширява, и още от 2025 г. ще предлага нов клас услуги за всички потребители, включително за големия брой малки и средни предприятия, които се интересуват да използват и обучават свои специализирани модели, свързани с AI и повишаване ефективността на тяхната работа. Това каза председателят на Надзорния съвет на „София Тех Парк“ Петър Статев в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова. „Съвсем близо сме да можем да предлагаме обучение на невронни мрежи, обучение на големи езикови модели“, обясни Статев. Компании, в това число малки и средни предприятия, и научни екипи ще могат да кандидатстват за използване на капацитета на машината през онлайн портал на суперкомпютър Discoverer.
Статев обяви и че през седмицата е бил подписан договор с Главна дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност, с което започва реализирането на проект за изграждане на Европейски иновационен хъб за големи данни, високопроизводителни изчисления и изкуствен интелект. „Този договор и това финансиране ще даде възможност на екипа ни да съдейства на нашите бъдещи клиенти, желаещи да използват различен инструментариум, свързан с AI, както от академичния сектор, така и на първа място от нашия фокус – малки и средни предприятия“, поясни председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк.
Статев коментира, че изкуствения интелект е все по-ключов фактор за конкурентоспособността на бизнеса в световен мащаб, като вече се засилва и в България. Тенденцията засягала особено някои сектори като анализ и синтез на говор като по-масовите колцентрове, които са свързани с изпълнение на рутинни операции. „До 2 години те изцяло ще бъдат автоматизирани и базирани на AI, което ще намали до 2-3 пъти разходите за персонал, спрямо най-ниската цена на пазара – колцентрове в Пакистан и Индия. Това обаче ще изкара хиляди хора на трудовия пазар. В такава ситуация трябва да се задействат националните социални политики за преквалификация. В България има такива, но те не са достатъчни и не се развиват толкова бързо спрямо ситуацията на пазара на труда“, каза Статев.
Той коментира и реформата в образованието, която по думите му трябва да е свързана с технологичните времена, в които предстои да живее човечеството. „Ще се изискват в много по-голяма степен умения за разбиране на фундаментални принципи, които са свързани с обучение по математика, физика, статистика. Големите бази данни са масиви от информация, които трябва да бъдат преработени с тези знания и науки. Беше направена грешка, като бяха намалени часовете по физика и математика в училищата, което влоши и качеството на образованието у нас“, заяви Статев.
Гледайте цялото интервю ТУК