Водещи български експерти от сферата на киберсигурността, информационните и комуникационните технологии и журналисти от световни медии се включиха в четвъртото издание на Tech Park Talks на София Тех Парк и обсъдиха една от водещите теми в днешната високотехнологична ера – фалшивите новини и дезинформация в дигиталната среда. Пред стотици присъстващи в залата те представиха ролята на науката и технологии като ключ към преодоляване на този проблем, засягащ голяма част от обществата по света. Събитието под мотото „The Guardians: Science and Technology Protecting The Truth“ се състоя на 31 октомври в иновационен форум „Джон Атанасов“ и се организира от София Тех Парк и в партньорство с Out Loud Foundation.
Участници в новия епизод на формата бяха д-р Георги Шарков – ръководител на лабораторията по киберсигурност на София Тех Парк; Антоанета Николова – експерт по комуникации и журналист с дългогодишен опит; Николай Николов – мултимедиен журналист в The New York Times; Доброслав Димитров – председател на БРАИТ и член на Консултативния съвет на БАСКОМ; Красимир Коцев – специалист по киберсигурност, основател и изпълнителен директор на SoCyber и Kikimora.io; Владислав Венев – ръководител „Сигурност на информацията“ в bTV Media Group; Поля Александрова – ръководител “Корпоративни комуникации” във “Филип Морис България”.
Какви са основните проблеми при манипулацията на новини, как развитието на технологиите подсилва разпространението на невярна информация, защо всеки потребител трябва да повиши своята медийна грамотност и критично мислене, бяха сред темите, разгледани по време на събитието. Пред присъстващите предприемачи, комуникационни и технологични експерти, журналисти и любители на науката и технологиите в залата, участниците коментираха как дезинформация и фалшивите новини влияят на съвременното общество.
По време на Tech Park Talks участниците разказаха как изкуственият интелект може да бъде използван за филтриране на дезинформация, както и за влиянието на дийпфейк технологиите, които не само създават нови предизвикателства в сферата, но и поставят важни етични въпроси. В епизода „The Guardians: Science and Technology Protecting The Truth“ беше обсъдено как дезинформацията може да съсипе доверието в традиционните медии и как противоречивите данни могат да създават заблуди, засягащи широки социални кръгове и да са причина за информационен хаос и несигурност. Участниците подчертаха и значението на човешкия фактор в информационната среда и как връзката между медиите и високите технологии може да се използва, за да повиши качеството на съдържанието.
“Хората все още имат нужда от достоверни източници и увереност, че зад новината стои жив репортер, на мястото на събитието“, коментира Николай Николов от „Ню Йорк Таймс“. Той посочи, че световната медия използва всички съвременни популярни канали в социалните мрежи, за да представя своите журналисти и по този начин да запази доверието на аудиторията. Видеа с експерти, които коментират ключови и проверени данни също са част от водещите материали на близо две вековното издание.
Антоанета Николова от Балканската инициатива за свободни медии изтъкна, че приоритети за Европа в областта на комуникациите и борбата с фалшивите новини са регулацията на социалните мрежи, както и прозрачността на медийната собственост и финансиране.
“Възможностите на изкуствения интелект и медиите, чийто основен приоритет е публикуването само на достоверна информация, марак и не толкова бързо, ще са инструментите за защита на обществото от фалшивите новини”, заяви и Доброслав Димитров, председател на БРАИТ и член на Консултативния съвет на БАСКОМ. Той посочи, че дезинформацията не е нов е метод за въздействие на обществата, но съвременните технологии го влошават драстично. Според него хората трябва да повишат критичното си мислене и да се стремят да търсят информация само от източници, които са достоверни. Димитров заяви, че изкуственият интелект ще промени обществените процеси, но бъдещето принадлежи на тези, които знаят, могат, полагат системни усилия да се развиват и да научават новостите, които са адаптивни и активни.
Д-р Георги Шарков обясни, че изкуственият интелект и новите технологии като цяло могат да са и меч, и щит в процеса на дезинформация. Според него когнитивното въздействие на фалшивите новини затруднявайки работата на технологиите за противодействие, заради емоционалното въздействие върху хората.
Красимир Коцев, основател на SoCyber представи методи за разпознаване на манипулативна, невярна и зловредна информация в дигиталното пространство, както и технологии, които могат да помогнат в борбата с този разразвращ се проблем. Той даде и няколко примера как фалшивите новини дезинформация могат да полвияята негативно и дори да застрашат съществуването на компании.
Според Владислав Венев, който е ръководител „Сигурност на информацията“ в bTV Media Group, инструментите за локализиране на тролски атаки в социалните мрежи все още са в развитие, но задачата остава значителна.
Водещ на Tech Park Talks The Guardians: Science and Technology Protecting The Truth беше водещият на “120 минути” по bTV, Svetoslav Ivanov.
Гледайте и предишните три епизода в нашата YouTube страница тук: https://www.youtube.com/playlist?list=PLDjQbwHd633qs1-9gTFytAo3QcepqRoyg
Tech Park Talks има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит.
Четвъртото издание на формата се организира от София Тех Парк, Out Loud Foundation и Ivan Radev Studio, в партньорство със СНИРД.
Медийни партньори на Tech Park Talks I The Guardians: Science and Technology Protecting The Truth са bTV Media Group, Българска телеграфна агенция, в. “24 часа”.
Събитието се реализира с подкрепата на “Филип Морис България” и Matti.
Инициативата е в рамките на участието на София Тех Парк в Enterprise Europe Network (EEN) по проект InnoForward №101052626, съфинансиран от Европейската комисия.