Третото издание на събитието за иновации, технологии и наука на София Тех Парк Supersonic I Break The Barrier на тема TECH AND KNOWLEDGE TRANSFER се проведе в зала “The Venue” на научно-технологичния парк.
Конференцията беше открита от председателя на Управителния съвет на София Тех Парк Васил Караиванов и Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука” на Министерството на образованието и науката.
“През последните години България значително увеличи инвестициите си в научноизследователска и развойна дейност. Национална пътна карта за научна инфраструктура е основният инструмент за изграждане и поддържане на съвременни научноизследователски съоръжения, за провеждане на висококачествени изследвания, които са от съществено значение за трансфера на нови знания, за научния и технологичния напредък. Нашите научноизследователски организации, университети и техните екипи имат потенциал за сътрудничество с бизнеса и индустрията, които ще доведат до създаването на пазарни решения и продукти”, заяви Милена Дамянова по време на официалното откриване на Supersonic.
В София Тех Парк 10 водещи български и чуждестранни експерти поставиха темата за научно и технологичния трансфер и подобряването на синергията между науката и бизнеса с цел създаване на повече български иновативни стоки и услуги, конкурентни на световните пазари.
В дискусиите участваха:
- д-р ДиДжей Наг, преподавател от Рътгърския университет, САЩ и член на The US National Science Foundation, президент на института Innovaito LLC
- д-р Щефан Прайслер от института “Фраунхофер”
- проф. Костадин Костадинов член на фондация GIS Transfer Centre
- Хан Долс, заместник-ръководител на екип “Knowledge Transfer” на ЦЕРН
- Павел Бошняр, управляващ партньор в Radix Venture Capital Partners
- Ема Райън – ръководител на програма в областта на критичната инфраструктура и логистика на Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA).
- д-р Флорин Паун – главен научен директор на френската организация Aerospace and Défense Industrial Groupe (ARESIA)
- Стела Ткачова – ръководител проекти в Европейския съвет по иновации
- д-р Ту Дженифър Нго-Ан от дирекция „Комерсиализация, индустрия и конкурентоспособност“ на Европейската космическа агенция
- проф. Кашмир Сингх, преподавател в Университета Панджаб в Чандигарх, Индия
На събитието присъстваха представители на българската иновативна екосистема, учени, предприемачи, новатори, на държавни и общински институции, университети, неправителствени организации.
Основни цели на третото издание на Supersonic I Break The Barrier са да промотира България като център за трансфер на технологии и знания в Югоизточна Европа, да представи на местната екосистема от държавни, изследователски и образователни институции добри практики в тази област. Акценти в дискусиите по време на събитието са и научно-изследователските възможности в България, финансирането, както и предизвикателствата пред трансфера на технологии за университети и научни институции.
Гледайте Supersonic тук: https://www.youtube.com/watch?v=j1zK1sxjEyY