София Тех Парк чрез лабораторния си комплекс ще предоставя услуги за развитие на иновации за стартиращи и малки и средни компании по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) на Министерството на иновациите и растежа. Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „София Тех Лабс“ беше подписан на 28 март 2025 г. от изпълнителния директор на ИА „Програма за образование“ и Ръководител на Междинното звено на ПНИИДИТ Иван Попов и управителя на Сдружение за научноизследователска и развойна дейност към София Тех Парк Михаил Илиев. Финансирането е на стойност 12,356 млн. лева и се реализира с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране по програмата.
„София Тех Парк“ е първият в страната научно-технологичен парк, финансиран с европейски средства, и е пример как науката и бизнесът могат да си сътрудничат в обмяната на знания и комерсиализацията на научните изследвания”, заяви изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ Иван Попов. С подписване на договора за финансиране чрез своя лабораторен комплекс научно-технологичният парк се присъединява към мрежата от центровете за върхови постижения и за компетентност, които бяха изградени с инвестиция от 430 млн. лева европейско и национално съфинансиране по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Управителят на СНИРД Михаил Илиев посочи, че проектът отговаря на нарастващите нужди на бизнеса в областта на иновациите и дигитализацията, и подчерта ключовата роля на Министерството на иновациите и растежа и на ИА „Програма за образование“ за подкрепата на предприятията в тази насока. Директорът на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, МИР, и Ръководител на УО на ПНИИДИТ Илияна Илиева пожела успех при изпълнението на проекта. По думите й София Тех Парк е институция, която подпомага развитието на региона и затова е важно да бъдат създадени възможности за допълнителното разрастване на предлаганите услуги.
Проектът “София Тех Лабс” предвижда да бъде създадена лаборатория като тестова среда за оценка и валидиране на интелигентни градски технологии и решения, цифрови двойници, както и за разработване и интегриране на решения, базирани на информационно моделиране на сгради (BIM). Планираните дейности ще са в 9 работни пакети, които покриват четири от областите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – информатика и ИКТ, мехатроника и микроелектроника, индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии, чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика. Проектът ще е специализиран и в разработването и интегрирането на 5G/6G мрежова инфраструктура за тестване и валидиране на услуги и приложения в областта на здравеопазването, образованието, интелигентните градове и земеделието.
Повече за Лабораторния комплекс на София Тех Парк и услугите, които предоставя за бизнеса: https://sofiatech.bg/labs/
До момента по процедура BG16RFPR002-1.014 са сключени договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 71 156 524,35 лева с:
– Център за компетентност „Биоресурси“ (Устойчиво оползотворяване на био-ресурси от лечебни и ароматични растения за иновативни продукти);
– Център за компетентност „Леонардо да Винчи“ (Персонализирана медицина, 3D и теле медицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия);
– Център за върхови постижения „ПлантаСИСТ“ (Растителна Системна Биология и Биотехнология);
– Център за компетентност „ИМЕЕСТ“ (Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии)
– Център за върхови постижения „GATE“ (Големи данни за интелигентно общество).